Kontenery na odpady — co trzeba o ich wiedzieć

0 Shares
0
0
0

Kontenery to powszechnie wykorzystywane zasobniki, pozwalające na bezpieczne gromadzenie różnych odpadów. Szeroka gama modeli i wielkości sprawia, że doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie generowana jest duża ilość odpadów — na przykład na budowach, ogródkach działkowych, przy remontach, na terenach publicznych czy przy cmentarzach. Jakie cechy powinien mieć dobry kontener na odpady? Jak wybrać odpowiednią wielkość takiego zasobnika, jak go przetransportować na miejsce? Jak zorganizować jego wywóz i czy trzeba kupować taki kontener na własność? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. 

Co to jest kontener na odpady i jakie cechy posiada?

Kontener na odpady to specjalny pojemnik używany do zbierania, przechowywania i transportu różnego rodzaju odpadów. Kontenery te są powszechnie stosowane w różnych miejscach, takich jak domy, przedsiębiorstwa, placówki edukacyjne, publiczne przestrzenie i wiele innych, aby pomóc w utrzymaniu porządku oraz właściwego gospodarowania odpadami. Kontenery na odpady występują w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach w zależności od rodzaju odpadów, dla których są przeznaczone. 

Na rynku dostępne są kontenery od 3 m3 do 36 m3. Są to stalowe zasobniki o wytrzymałej konstrukcji,  która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Dla osób fizycznych lub mniejszych przedsiębiorców (np. ekip remontujących kuchnię czy łazienkę w bloku) poleca się tzw. Big Bagi, które mają pojemność 1 m3 i mogą pomieścić odpady o masie do 1 tony. Wielkość kontenera należy dostosować do potrzeb i przestrzeni, którą można udostępnić na jego posadowienie. Kontenery mogą być otwarte lub zamykane. Te ostatnie pozwalają łatwiej utrzymać czystość oraz zapobiegają niekontrolowanemu dostępowi do zawartości.

Kontenery mogą być wykorzystane do przechowywania różnego typu odpadów. Zazwyczaj są to odpady zmieszane, pobudowlane lub organiczne. Zdarza się, że wykorzystuje się je także jako zasobniki na odpady segregowane (na przykład papier, szkło, plastik, metal).

Ważną cechą kontenerów na odpady jest mobilność. Kontenery stalowe na odpady są wyposażone w systemy ułatwiające przenoszenie. Takie rozwiązanie pozwala na sprawne ich opróżnianie i transport, który zazwyczaj realizowany jest za pomocą HDSów.

Kontenery na odpady pełnią ważną rolę w zarządzaniu odpadami i utrzymaniu czystości środowiska. Ważne jest, aby dobierać odpowiedni rodzaj kontenera do rodzaju generowanych odpadów oraz przestrzeni, w ramach której będzie używany.

Transport kontenerów na odpady

Kontenery na odpady charakteryzują się dużym ciężarem zarówno przed, jak i po wypełnieniu. Dlatego do ich transportu wykorzystuje się hydrauliczne dźwigi samochodowe, które sprawdzają się w przewożeniu ciężkich ładunków. Zaletą HDSów jest dźwig zamontowany na naczepie, który dodatkowo ułatwia załadunek, przeładunek i rozładunek kontenerów. Taki samochód z dźwigiem może nie tylko podnieść pusty, ale również wypełniony zasobnik na odpady. Ramię dźwigu oprócz udźwigu ma również określony wysięg, dzięki któremu może podnieść ciężki ładunek z pewnej odległości od samochodu i załadować go na skrzynię ładunkową. Na rynku są dostępne HDSy z udźwigiem do 24 ton i maksymalnym wysięgiem do prawie 27 m. Warto jednak odkreślić, że im większy wysięg ramienia dźwigu, tym lżejszy ładunek może on udźwignąć — np. maksymalny udźwig 16 ton może HDS podnieść z odległości 4,30 m. 

Czy można wynająć kontener na odpady?

Jeśli potrzebujesz korzystać z kontenera na odpady okazjonalnie, warto go wynająć od specjalistycznej firmy. Co więcej, wraz z wynajęciem kontenera możesz również zamówić u takiego przedsiębiorcy jego dostarczenie i wywóz, gdy zasobnik będzie już pełny. W ten sposób kompleksowo rozwiązujesz problem zgromadzonych odpadów. Firma wynajmująca kontenery na odpady zazwyczaj ma podpisaną umowę z wysypiskiem śmieci. Doskonale orientuje się, gdzie można oddać odpady pobudowlane, zmieszane czy organiczne. Kontener wynajmujesz na określony czas. W ten sposób minimalizujesz wydatki związane z zakupem zasobnika na własność. 

0 Shares
You May Also Like