oswajac-dziecko-z-woda

Czy niemowlę można wysłać na basen? Zobacz, w jakim wieku najlepiej nauczyć dziecko pływać!

0 Shares
0
0
0

Mówi się, że najlepiej uczyć dziecko pływania już od najmłodszych lat. Dzięki temu, że dzieciak będzie przyzwyczajany do kontaktu z wodą praktycznie od początku swojego życia, znacznie łatwiej będzie wypracować u niego prawidłowy styl oraz technikę poruszania się. Co jednak możesz rozumieć przez stwierdzenie „od najmłodszych lat”? Czy oznacza to, że możesz wysłać na basen również dziecko w wieku niemowlęcym? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się sam, w jakim wieku najlepiej jest nauczyć dziecko pływać.

 

Niemowlak na basenie – czy to rozsądne?

Zanim zastanowisz się nad tym, czy wysłanie niemowlęcia na basen jest rozsądne, odpowiedz sobie na jedno pytanie: co stanowiło jego naturalne środowisko przed narodzinami?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „brzuch matki”, to w pewnym sensie masz rację, jednak w tym konkretnym przypadku chodziło nam o wodę, którą ów brzuch jest wypełniony.

Oznacza to, że niemowlę na basenie będzie czuło się zupełnie tak, jak w środowisku, w którym spędziło ono większość swojego życia.

Dlatego też nie powinieneś mieć żadnych obaw przed zabraniem swojej nowo narodzonej pociechy na basen – choć będziesz musiał liczyć się z tym, że u niektórych ludzi wzbudzisz niemałą sensację.

W jakim wieku najlepiej nauczyć dziecko pływać?

Tutaj kwestia jest niestety sporna, a odpowiedź zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych predyspozycji. Niektórzy uważają, że najlepiej jest oswajać dziecko z wodą już w wieku niemowlęcym, a jeszcze inni, że nie powinno się go uczyć pływać aż do ukończenia czwartego roku życia.

Dlaczego akurat czwartego? Wiek ten uchodzi za granicę, po której przekroczeniu dziecko staje się na tyle dojrzałe, by było ono w stanie skupić się na nauce pływania „na poważnie”. Jest to jednak kwestia osobistego rozwoju psychicznego, tak więc granicę tę może stanowić zarówno wiek czterech lat, jak i trzech, czy nawet pięciu.

Spokojnie możesz jednak spróbować odbyć pierwszą wizytę na basenie ze swoim dzieckiem, gdy będzie ono jeszcze w wieku niemowlęcym – nie ma w tym niczego niestosownego.

Samodzielne pływanie? Ostrożnie!

Dziecko na basenie w wieku kilku lat zawsze powinno być pod opieką osób dorosłych, niezależnie od tego, czy uczy się ono pływać, czy też jedynie niewinnie bawi się w wodzie.

Młody pływak będzie mógł być pozostawiony bez szczególnej opieki dopiero w momencie, gdy w pełni opanuje on podstawy bezpiecznego pływania oraz nauczy się pływać zarówno na grzbiecie, jak i brzuchu.

Czy rodzic powinien uczyć dziecko pływać?

Jeśli chodzi o komfort psychiczny, wówczas rodzic powinien być dobrym kandydatem na nauczyciela dla swojej pociechy. Musisz mieć jednak świadomość, że mało który opiekun będzie w stanie nauczyć dziecko prawidłowego stylu oraz techniki pływania (a przynajmniej nie w takim stopniu, jak doświadczony trener).

Z tego też powodu zalecamy, abyś zapisał swoje dziecko na lekcje pływania w dobrej szkole, która trenuje nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale również niemowlęcym.

Jeśli to zrobisz, będziesz mógł być spokojny o to, czy Twoje dziecko jest bezpieczne i przypadkiem nie wyrobi ono w sobie złych nawyków, gdyż cały czas będzie ono pod opieką profesjonalnych opiekunów, którzy styczność z nauczaniem dzieci mają od wielu lat.

źródło: movecamp.pl – nauka pływania dla dorosłych

0 Shares
You May Also Like