Wszystko, co musisz wiedzieć o resursie windy

0 Shares
0
0
0

Winda to urządzenie, które służy do przemieszczania się pomiędzy kolejnymi piętrami. Dźwigi, które potocznie nazywane są windami, wykorzystywane są w budownictwie mieszkalnym, przemyśle i wielu innych branżach. Osoby odpowiedzialne za te urządzenia, muszą systematycznie wykonywać resurs windy. Czym on jest? Odpowiadamy!

Resurs windy – ogólnie

Mianem resurs windy określany jest regularny, teoretyczny okres zdolności użytkowej, który jest obliczany na podstawie kilku czynników. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do tej oceny należy przystąpić w dwóch terminach:

  • w momencie, kiedy winda zostanie założona i przygotowana do użytkowania,
  • przed każdym corocznym badaniem UDT.

Przegląd specjalny UTB

Jeżeli okaże się, że w jednym z tych badań resurs windy został osiągnięty, potrzebne będzie wykonanie przeglądu specjalnego. To właśnie wtedy będzie sprawdzona całą konstrukcja nośna razem z zespołami mechanicznymi, które odpowiedzialne są za funkcjonowanie windy. W czasie tej kontroli sprawdzane są poszczególne elementy – układ hydrauliczny, układ elektryczny, mechanizm napędowy. Kontroli podlegają również ramy kabiny, prowadnice, rama wciągarki, szyby, jak również system alarmowy i inne elementy odpowiadające za bezpieczeństwo podczas korzystania z windy.

Parametry resursu windy

Resurs windy musi zostać obliczony zgodnie z przepisami, jakie zostały ustalone w polskim prawodawstwie. Do obliczenia potrzebne są następujące wartości:

  • przenoszone obciążenie,
  • wysokość podnoszenia,
  • długość wykonywanych cykli pracy,
  • ilość cykli pracy sprzętu.

Bezpieczeństwo dźwigów do transportu osób

Można spotkać się z opinią, że resurs windy jest rzeczą niepotrzebną, gdyż każdego roku wykonywane są badania UDT, które mają na celu sprawdzenie możliwości danego dźwigu. Nic bardziej mylnego. Badanie resursu windy to rzecz konieczna, która pomaga zachować większy poziom bezpieczeństwa dla osób korzystających z windy na co dzień. Tragedie z udziałem dźwigów, opisywane w mediach, są zazwyczaj konsekwencją tego, że badania techniczne nie były wykonywane w sposób prawidłowy.

Bieżące badania techniczne pomagają również w zachowaniu porządku z zakresu kwestii formalnych. Na wypadek jakiejkolwiek kontroli z zewnątrz, pisemne potwierdzenie wykonywania regularnych badań może wpłynąć na pozytywną opinię kontrolerów.

Resurs windy pozwala również określić stopień zużycia poszczególnych elementów w czasie rzeczywistym. Dzięki uzyskanym wynikom będzie można z góry określić, czy konieczna będzie wymiana części lub kompleksowy remont całej windy. Im szybciej zostaną wdrożone wszelkie działania, tym mniejsze koszty powiązane z usterkami, jakie mogłyby zdarzyć się w przyszłości.

0 Shares
You May Also Like