work-life-balance

Work&life balance – jak znaleźć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym?

0 Shares
0
0
0

Work&life balance to sformułowanie odmieniane przez wszystkie przypadki. Niestety znalezienie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym jest coraz trudniejsze. Bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków, przez co tracimy satysfakcję z życia. Jak temu zaradzić? Oto 4 działania, które warto wdrożyć już dziś, aby odnaleźć balans.

Rób to, co kochasz albo polub to, co robisz

Choć brzmi to trywialnie, działa. Warto więc z dystansem spojrzeć na dotychczasową karierę zawodową i zadać sobie pytanie: „Czy na pewno robię w życiu to, co kocham?”. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, nie ma co załamywać rąk, lecz zmotywować się do działania. Ewentualne przebranżowienie to najczęściej duże wyzwanie. Nie każdy dysponuje bowiem wystarczającymi zasobami (zwłaszcza czasem i pieniędzmi), by tego dokonać. Niemniej już małe kroki – podejmowane regularnie – popchną Twoją karierę zawodową na właściwe tory i przybliżą Cię do zmiany.

Jeśli nie wiesz, co Cię kręci, lub nie masz pomysłu na siebie, umów się na spotkanie z mentorką biznesową lub coachem. Już jedna wizyta u specjalisty da Ci pewny wgląd w siebie i pomoże obrać właściwy kierunek rozwoju zarówno zawodowego, jak i osobistego. Kontynuuj spotkania, by uwolnić w pełni swój potencjał.

W międzyczasie możesz spróbować polubić swoją pracę, co ułatwi Ci osiągnięcie równowagi w życiu zawodowym. W tym celu wypisz wszystkie zalety i wady tego, co robisz. Najpierw skoncentruj się na atutach. Zastanów się, co dotychczasowe zajęcie Ci daje i doceń to. Mogą to być zalety, takie jak: stabilizacja, możliwość kontaktu z ludźmi czy też uczestnictwo w atrakcyjnych projektach.

Następnie przejdź do słabych stron. Zastanów się, co możesz zrobić „tu i teraz”, aby pozbyć się wad. Jeśli uważasz, że Twoje wynagrodzenie jest zbyt niskie, spróbuj wynegocjować u szefa podwyżkę. Jeżeli w miejscu pracy panuje nieprzyjemna atmosfera, nakreśl problem i zaproponuj wyjazd integracyjny. Jeśli czujesz, że Twoja praca nie ma sensu, poproś o przydzielenie bardziej odpowiedzialnych obowiązków.

Naucz się wyznaczać granice

Trudno zachować work&life balance, jeśli szef lub klient ciągle do Ciebie wydzwania, żąda natychmiastowej odpowiedzi na e-maile albo stale poszerza zakres Twoich obowiązków. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak nauczyć się wyznaczać granice. Asertywność popłaca. Zdobądź się więc na odwagę i porozmawiaj z przełożonym lub problematycznym klientem. Powiedz mu, co i w jakim zakresie Ci odpowiada.

Niech to nie będzie jednak narzekanie, a merytoryczna dyskusja. Dlatego dobrze się do niej przygotuj. Opracuj racjonalne argumenty. Pokaż, że ustalenie zasad współpracy będzie korzystne nie tylko dla Ciebie, ale i pracodawcy (klienta). W zamian za bezstresowe weekendy i spokój po godzinach pracy zaproponuj sto procent zaangażowania w obowiązki zawodowe.

Jeśli pracodawca wciąż dokłada Ci obowiązków, również nie czekaj biernie. Potraktuj to jako okazję, by uzyskać podwyżkę albo dodatkowe przywileje, np. bardziej elastyczne godziny pracy. Jeżeli pracy jest za dużo, poproś o jej rozdzielenie wśród współpracowników lub oddeleguj ją.

Zarezerwuj czas wyłącznie dla rodziny i przyjaciół

Wyłącz służbowy telefon, odłóż w najciemniejszy kąt prywatną komórkę i spędź trochę czasu z najbliższymi. Nie musi to być zaplanowana aktywność, lecz błogie nicnierobienie w towarzystwie ludzi, których lubisz, cenisz i czujesz się bezpiecznie. Jeśli jednak masz problemy z wygospodarowaniem czasu dla rodziny i przyjaciół, ustal to z wyprzedzeniem i zapisz w swoim grafiku. Pod żadnym pozorom nie przekładaj określonego terminu. Nie zajmuj się też w tym czasie pracą.

Znajdź chwilę w ciągu dnia wyłącznie dla siebie

Niech to będzie krótka kąpiel, 15 minut z książką, półgodzinny spacer, odcinek ulubionego serialu. Nieważne co. Ważne, aby była to chwila wyłącznie dla Ciebie. Zapomnij o nieumytych naczyniach i niedokończonych projektach w pracy. Skup się na tym, co robisz. Bądź tu i teraz. Nie traktuj tego jako straty czasu. Chwila sam na sam ze sobą zaprocentuje. Dzięki niej odzyskasz poczucie panowania nad swoim życiem.

Powyższe rady to tylko niewielki wycinek całego katalogu wskazówek, które pomagają osiągnąć work&life balance. Nie każda musi się sprawdzić w Twoim przypadku. Nie rezygnuj jednak z poszukiwań równowagi i satysfakcji. Zdobądź się na ryzyko i popełniaj błędy. Stawką jest w końcu Twoje życie.

źródło: ewanizio.pl – personal branding

0 Shares
You May Also Like