zwalczanie-pluskwy

Pluskwy – jakie środki pomogą wytępić te insekty?

0 Shares
0
0
0

Osoby zmagające się z plagą pluskiew często zastanawiają się, jakich użyć środków chemicznych, aby raz na zawsze pozbyć się tych szkodników. Należy pamiętać, że domowe sposoby na pluskwy nie zawsze są skuteczne, ponieważ dostępne w marketach i drogeriach preparaty mają bardzo niskie stężenie owadobójcze.

Problem pluskiew w domu

Pluskwy mogą pojawić się w domach i mieszkaniach, gdzie znajdują się zakamarki, meble tapicerowane, materace, a także miejsca, w których możliwe jest ukrycie się tych owadów. Pluskwy w domu zazwyczaj ukrywają się w szczelinach. Mogą to być cokoły, klepka podłogowa, a także dziury w ścianach czy ramy obrazów. Naturalnym żywicielem pluskwy jest człowiek i zwierzęta domowe, czyli organizmy stałocieplne. Dlatego też sprzyjające warunki do rozwoju w postaci żywicieli, przyczyniają się do namnażania się i powstawania kolonii pluskwy domowej. Niekontrolowany cykl rozmnażania pluskwy sprawia, że osobniki dorosłe składają nawet do kilkunastu jaj miesięcznie. Skutkuje to bardzo szybkim zwiększeniem ich liczby.

Pluskwy atakują człowieka i zwierzęta domowe w nocy. Ich ugryzienie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, jednakże w trakcie kontaktu z krwią żywiciela, pluskwa przy pomocy swojego aparatu gębowego, może zakażać krwiobieg szkodliwymi mikroorganizmami, szczególnie bakteriami. Duże znaczenie ma jak najszybsze wytępienie pluskwy przy użyciu sprawdzonych metod. Osoby zastanawiające się, jak pozbyć się pluskwy, często sięgają po mało skuteczne środki wymagające cyklicznego powtarzania zabiegów, co wiąże się z dużym dyskomfortem dla pozostałych domowników i zwierząt domowych.

Czym jest zamgławianie ULV i czy jest skuteczne?

Dostępne w supermarketach, sklepach budowlanych, a także niektórych drogeriach internetowych środki na pluskwy domowe zazwyczaj mają bardzo niską skuteczność. Ich znikoma efektywność działania jest uwarunkowana przepisami prawnymi. Stanowią one o tym, że środki do dezynsekcji, które są powszechnie dostępne dla konsumenta, nie mogą zawierać bardzo wysokiego stężenia preparatów chemicznych o działaniu owadobójczym. Warunkuje to potrzebę wielokrotnego powtarzania tych zabiegów, co zazwyczaj nie przynosi spodziewanych rezultatów. Pluskwy domowe rzadko reagują na działanie środków owadobójczych dostępnych w regularnej sprzedaży. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych metod. Są one wykorzystywane przez osoby zajmujące się dezynsekcją, a szczególnie stosujące metodę zamgławianie ULV.

Zimna chmura składająca się z wody i preparatu owadobójczego o bardzo wysokim stężeniu środków chemicznych, pozwala na dotarcie do każdego zakamarka i wytępienie całych kolonii dorosłych osobników pluskwy. Należy pamiętać, że zamgławianie ULV jest zabiegiem, który nie wymaga częstego powtarzania, co ogranicza potrzebę absencji w pomieszczeniach, gdzie przeprowadzana jest ta czynność.

Oprysk a zamgławianie ULV – która metoda jest lepsza?

Dawniej metodą na pluskwy był tak zwany oprysk. Był to niezbyt skuteczny sposób na pozbycie się pluskwy domowej. Oprysk wiązał się z zanieczyszczeniem powierzchni płaskich – podłogi, mebli, a także pozostałych elementów wyposażenia. Warto pamiętać, że oprysk na pluskwy wymagał długotrwałego wietrzenia pomieszczeń, zanim można było je użytkować w sposób zgodny z ich przeznaczeniem. Oprysk na pluskwy to przestarzała metoda, która nie jest już stosowana przez profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją.

Zamgławianie ULV w postaci chmury pozwala na szybkie wytępienie wielu osobników jednocześnie. Jest to skuteczny sposób pozwalający na jednorazowe pozbycie się całych kolonii pluskwy domowej. Zimna chmura składająca się z bardzo małych cząsteczek wody i preparatu owadobójczego dociera nawet do najmniejszych szczelin, cokołów, a nawet ram obrazów. Specjaliści z zakresu dezynsekcji oferują także wytępienie jaj i larw pluskwy domowej. Polega to na zastosowaniu pary wodnej o bardzo wysokiej temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza. Jest to sposób na wyniszczenie młodej pluskwy, będącej dopiero w stadium rozwoju.

Zastosowane zamgławiania ULV jest obecnie metodą praktykowaną przez firmy oferujące usługi dezynsekcji. Dzięki temu rozwiązaniu można pozbyć się pluskwy domowej bez względu na liczbę osobników dorosłych znajdujących się w danej kolonii. 

0 Shares
You May Also Like