Serwis-kompresorow

Jaki powinien być serwis kompresorów

0 Shares
0
0
0

Serwis kompresorów jest niebywale ważnym elementem użytkowania sprężarek powietrza. Wpływa on zarówno na sprawność samych urządzeń, jak i na wydajność pracy całego zakładu oraz ogólne zadowolenie z użytkowania sprężonego powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby z dużą starannością wybrać firmę, która będzie odpowiedzialna za serwis kompresorów w zakładzie. Przedstawiamy garść najważniejszych informacji, które warto uwzględnić decydując się na współpracę z konkretną firmą, czyli zbiór cech dobrego serwisu kompresorów.

Zadania serwisu kompresorów

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz samochód służył nam długo i bezawaryjnie dbamy o regularne przeprowadzanie serwisu i niezbędnych napraw. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja ze sprężarkami powietrza w zakładzie. Właściwa dbałość i serwisowanie pozwoli wykryć wszelkie usterki i nieprawidłowości na wczesnym etapie, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie rozległych awarii i przestojów w pracy a tym samym ponoszonych z tego tytułu kosztów. Jednak nie warto decydować się na ofertę pierwszej z brzegu firmy świadczącej usługi serwisu kompresorów. Nie jest również zalecane, aby decyzję o współpracy z serwisem sprężarek powietrza podejmować na podstawie oferowanej przez niego ceny usługi. Warto dokładnie zgłębić temat i decydować się na serwis kompresorów, który właściwie, to jest z należytą dbałością, zadba o nasze urządzenia.

Choć mogłoby się wydawać, że serwis kompresorów jest czynnością dość uniwersalną i w każdej firmie serwisowej powinien przebiegać tak samo, to w praktyce wygląda to nieco inaczej. Firmy serwisujące kompresory, które dbają o swoją renomę i dobrą opinię, dokładają wszelkich starań, aby świadczone przez nich usługi były na najwyższym poziomie. Dlatego też specjaliści w branży niejednokrotnie opracowują własne procedury i sposób działania w czasie serwisu kompresorów. Rolą firmy sprawującej opiekę nad stanem technicznym kompresorów jest nie tylko poprawne znalezienie usterki i naprawienie jej, ale także, w miarę możliwości, zapobieganie rozległym awariom. 

Istotny jest również czas reakcji serwisu kompresorów na zgłoszenie, czyli czas dotarcia na miejsce awarii. Nie bez znaczenia jest również wiedza i doświadczenie serwisanta przeprowadzającego oględziny i naprawę. Wykwalifikowany pracownik z wieloletnią praktyką będzie stanowił gwarancję szybko i rzetelnie wykonanej pracy na wysokim poziomie.

Przebieg serwisu kompresorów, czyli czego oczekiwać od dobrego serwisu kompresorów

Przy pierwszym kontakcie serwisu ze sprężarką powietrza serwisant powinien rozpocząć od przeglądu pracy kompresora. Na tym etapie powinna zostać wykryta większość nieprawidłowości w pracy sprężarki powietrza. Jest to również moment, w którym szczególną uwagę należy poświęcić na monitorowanie parametrów pracy kompresora. Odczyty pozyskane w tym kroku będą stanowiły podstawę do wyciągnięcia wniosków do dalszych działań. Bywa jednak, że usterka doprowadza do uszkodzeń, które całkowicie uniemożliwiają włączenie sprężarki powietrza. W takim przypadku wymagana jest bardziej szczegółowa i dogłębna analiza problemu. Zdarza się również, że serwisant potrzebuję wsparcia elektryka lub automatyka pracującego w danym zakładzie.

Kolejnym krokiem jest diagnostyka problemu, czyli szczegółowe zinterpretowanie danych zebrany w czasie oględzin kompresora. Na tym etapie szczególnie ważna jest szeroka wiedza serwisanta i jego doświadczenie w pracy ze sprężarkami powietrza. Cechą dobrego serwisu kompresorów jest z pewnością kadra złożona wyłącznie z wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Ponadto cechą wyróżniającą dobry serwis kompresorów jest dysponowanie przez serwisanta przejeżdżającego do zakładu przynajmniej podstawowymi częściami eksploatacyjnymi sprężarki powietrza tak, aby w razie potrzeby mogły zostać wymienione od ręki. Pozwoli to znacznie szybciej przywrócić urządzenie do pełnej sprawności.

Warto zrobić samodzielne rozeznanie rynku i zorientować się, które firmy serwisowe polecane są przez użytkowników kompresorów. Oprócz tego zalecane jest nawiązanie współpracy z serwisem polecanym przez producenta sprężarki powietrza lub z autoryzowanym dystrybutorem urządzeń danej marki. Takie postępowanie stanowi gwarancję obszernej wiedzy oraz najlepszej dostępności części zamiennych. Dla zakładów pracujących całą dobę w trybie zmianowym ważne jest również dostępność serwisu najlepiej w trybie 24h/7 dni przez cały rok. 

źródło: czemar.pl

0 Shares
You May Also Like