Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Jak przestać się martwić i zacząć żyć

0 Shares
0
0
0

Zamartwianie się jest normalną i zdrową reakcją na przerażające, niepewne sytuacje. Jednak martwienie się o coś, co wykracza poza to, co można w danej chwili naprawić, kontrolować lub zmienić, jest bezużyteczne i bezproduktywne. Zamartwianie się o przyszłość lub rozpamiętywanie przyszłych zagrożeń i konsekwencji tylko Cię zestresuje. Zamiast martwić się tym, co może pójść źle w przyszłości, spróbuj skupić się na tym, co możesz zrobić teraz, aby poprawić swoją sytuację. Może to oznaczać podjęcie drobnych kroków w kierunku wyleczenia urazu lub rozwiązania problemu, z którym mamy do czynienia. Zapomnij o wszystkim innym i po prostu idź naprzód. Jeśli będziesz to robić wystarczająco długo, dojdziesz do punktu, w którym zaczniesz czuć się szczęśliwszy i bardziej spełniony, a “negatywne myśli” nie będą Ci już tak bardzo przeszkadzać. Oto 14 sprawdzonych sposobów na pokonanie lęku, abyś mógł znów zacząć żyć, zamiast tylko istnieć…

Ćwicz regularnie

Udowodniono, że ćwiczenia zmniejszają niepokój i poprawiają zdrowie psychiczne i samopoczucie. Ćwiczenia nie tylko zmniejszają niepokój, pomagając się zrelaksować, ale mogą też poprawić funkcje poznawcze i koncentrację, zwiększając poziom endorfin i serotoniny. Hormony te są wytwarzane w organizmie, gdy ktoś doświadcza czegoś takiego jak ćwiczenia fizyczne. Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie rutyny treningowej – od wyznaczenia sobie codziennego celu, jakim jest spacer lub bieganie, po trening obwodowy – które mogą pomóc w zmniejszeniu lęku i poprawie zdrowia psychicznego.

Łącz się z ludźmi, na których ci zależy

Nasze więzi społeczne są kluczowe dla ludzkiego doświadczenia, a wiele badań wykazało pozytywny wpływ bliskich, znaczących relacji na zdrowie. Ważne jest, by pamiętać o tym, by przedkładać jakość nad ilość swoich relacji. Łatwo jest dać się wciągnąć w wyścig szczurów polegający na utrzymywaniu wielu różnych znajomości i kontaktów towarzyskich w sieci. Kluczem do utrzymania zdrowego życia towarzyskiego jest poświęcenie czasu ludziom, którzy są dla nas ważni. Jeśli masz trudności ze znalezieniem czasu na życie towarzyskie, spróbuj ograniczyć codzienne korzystanie z telefonu i wygospodarować czas na jedno lub dwa spotkania towarzyskie w tygodniu.

Wysypiaj się, kiedy możesz

Brak snu z pewnością może być przyczyną niepokoju i stresu, ale może też znacznie pogorszyć stan niepokoju. Jeśli ze względu na stres lub inne czynniki masz trudności z wysypianiem się, możesz doświadczać błędnego koła. Staraj się przesypiać co najmniej 7 godzin każdej nocy. Jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, rozważ wdrożenie niektórych ze strategii, które pomogą Ci uzyskać bardziej spokojny sen.

Jedz regularnie zdrowe przekąski i posiłki

Jedzenie niezdrowej żywności, zwłaszcza tej o wysokiej zawartości cukru i sodu, może powodować niepokój. Badania wykazały, że osoby otyłe są bardziej niespokojne niż ich rówieśnicy o normalnej wadze. Kluczem do zdrowego odżywiania się i zachowania spokoju jest spożywanie małych, zdrowych posiłków zamiast podjadania niezdrowej żywności. Pozwoli to utrzymać poziom cukru we krwi na bardziej stałym poziomie, co pomoże organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem. Warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude białko i zdrowe tłuszcze to najlepsze pokarmy, jakie można jeść, próbując się uspokoić. Spróbuj zjeść zdrową przekąskę lub posiłek przed stresującymi sytuacjami, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że będą one miały na Ciebie wpływ.

Oddychaj świadomie

Ćwiczenia oddechowe mogą wydawać się przypadkową wskazówką, jak się uspokoić, ale prawidłowe oddychanie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, by obniżyć poziom stresu. Sposób, w jaki oddychasz, jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na to, jak zrelaksowany się czujesz i ile masz energii. Jeśli jesteś zestresowany i próbujesz się uspokoić, zbyt ciężkie lub płytkie oddychanie tylko pogłębi Twój niepokój. Dobrą techniką oddychania jest skupienie się na brzuchu podczas wdechu i na klatce piersiowej podczas wydechu. Pomoże to zwolnić tempo i skupić się na teraźniejszości.

Porozmawiaj z kimś, kto się o Ciebie troszczy

Rozmowa z kimś, kto się o Ciebie troszczy, lub spacer z przyjacielem mogą pomóc Ci rozładować stres i uspokoić się. Można też zorganizować wirtualne spotkanie towarzyskie. Może to być tak proste, jak zaplanowanie codziennego czatu lub spotkania z przyjacielem przez Internet. Postaraj się pamiętać, że nie ma nic złego w powiedzeniu sobie: “Jestem teraz zestresowany i potrzebuję przyjaciół wokół siebie”.

Przestań wydawać pieniądze na rzeczy, które ci przeszkadzają

Jeśli ciągle martwisz się o pieniądze, spróbuj cofnąć się o krok i przypomnieć sobie, dlaczego w ogóle się stresujesz. Wiele osób martwi się o pieniądze, ponieważ są one symbolem bezpieczeństwa. Jeśli stale martwisz się o pieniądze, prawdopodobnie czujesz się niepewnie i nie czujesz się pewnie w innych aspektach swojego życia. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie stresu i niepokoju związanego z finansami. Można ustawić automatyczny plan oszczędzania, aby nie musieć się tak często martwić o pieniądze. Można też spróbować znaleźć pracę, która będzie mniej stresująca.

Wnioski

Lęk jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które powoduje silny strach, zmartwienie i stres. Zbyt duży niepokój może utrudniać normalne funkcjonowanie i negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz samopoczucie. Regularne ćwiczenia, jedzenie zdrowych przekąsek i posiłków, świadome oddychanie, kontakty z bliskimi, odpowiednia ilość snu, kiedy to możliwe, oraz rozmowa z kimś, kto się o Ciebie troszczy – to sprawdzone sposoby na pokonanie lęku. Unikaj wydawania pieniędzy na rzeczy, które Cię niepokoją, przestań wydawać pieniądze na rzeczy, które Cię niepokoją, i pamiętaj o świadomym oddychaniu. Te sprawdzone sposoby na pokonanie lęku pomogą Ci zacząć znowu żyć, a nie tylko istnieć.

0 Shares
You May Also Like