stożki drogowe

Gdzie można ustawić stożki drogowe?

0 Shares
0
0
0

Stożki drogowe to akcesoria bezpieczeństwa ruchu drogowego, które spełniają wiele funkcji. Na stałe wpisały się też w drogowy krajobraz. Tym samym ciężko wyobrazić sobie bez nich oznakowanie dróg i zabezpieczanie stref niebezpiecznych oraz organizację ruchu w czasie remontów i prac drogowych. Warto jednak wiedzieć, jakie zasady rządzą umieszczaniem i wykorzystaniem stożków drogowych. Wyjaśniamy, gdzie można ustawić stożki drogowe i kiedy warto z nich skorzystać.

Funkcjonalne stożki drogowe – dlaczego są tak często stosowane?

Pachołek drogowy jest dość małym i niepozornym dodatkiem, ale odgrywa ogromną rolę w organizacji ruchu i zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Występują w różnych wysokościach i wadze, dzięki czemu można je stabilnie ustawić na różnych rodzajach dróg, po których samochody poruszają się z dużą prędkością. Dzięki temu mogą również dobrze wypełniać swoje obowiązki na autostradach. Ponadto nowoczesne gumowe pachołki drogowe wykonane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, takich jak polietylen (PE) i polichlorek winylu (PVC/PVC). Zapewnia to ich wysoką trwałość i eliminuje ryzyko uszkodzenia w przypadku kolizji pojazdu. 

Ważną cechą pachołków drogowych są umieszczone na nich paski z folii odblaskowej. Zapewniają doskonałą widoczność tych akcesoriów nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, deszczu, mgle i po zmroku.

Zastosowanie stożków drogowych, czyli gdzie można je ustawić?

Stożki drogowe są idealne zwłaszcza na drogach i przejściach dla pieszych. Ponadto znajdują szerokie zastosowanie na dużych, średnich i małych parkingach. Stożki drogowe mogą być również stosowane w halach, magazynach i obiektach wielkopowierzchniowych. Stożki drogowe są także dostępne do indywidualnego użytku klienta. Dlatego świetnie sprawdzają się na posesjach prywatnych, w garażach, na placach zabaw, czy przy organizacji różnego rodzaju imprez i eventów.

Zgodnie z przepisami o funkcji pachołków drogowych na jezdni, mogą one służyć do sygnalizacji zwężenia jezdni, wyznaczania toru jazdy pojazdu, wykonywania prac krótkotrwałych lub szybkobieżnych, a także doraźnych. Ponadto drogowcy wykorzystują stożki drogowe jako punkty orientacyjne przy wykonywaniu nawierzchni asfaltowych i ogrodzeń wzdłuż jezdni strefy dla pieszych. Stożki drogowe są również idealne do zabezpieczania świeżo pomalowanych oznaczeń drogowych wzdłuż drogi oraz do nowo naprawianych fragmentów nawierzchni. 

Wszystko to sprawia, że pachołki drogowe są prawdopodobnie najpopularniejszym i najbardziej wszechstronnym dodatkiem ogrodzeniowym na polskich drogach i nie tylko. Zawsze warto mieć do dyspozycji pachołki drogowe, ponieważ możliwości ich wykorzystania są niemal nieograniczone.

źródło: drogowe.com.pl

0 Shares
You May Also Like