Czy zajmuje się freelancer?

Czy zajmuje się freelancer?

0 Shares
0
0
0

Życie freelancera może być satysfakcjonujące, ale też wyczerpujące. Począwszy od ciągłego nawiązywania kontaktów, poprzez badanie rynku, aż po etykietę freelancera – jest wiele rzeczy, które wiążą się z pracą na własny rachunek. Nie oznacza to jednak, że nie może to być również świetna zabawa i satysfakcja. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są plusy, minusy i wyzwania związane z freelancingiem.

Co to jest freelancing?

Freelancing to praca, w której jesteś wykonawcą dla klientów. Nie jesteś zatrudniony przez firmę ani przez nikogo innego. Jesteś swoim własnym szefem i sam ustalasz godziny pracy. Sam ustalasz swoje stawki i decydujesz, kiedy chcesz pracować. Freelancing to nie jest zwykła praca. Nie jesteś zatrudniony przez jedną firmę, a druga firma jest Twoim klientem. Jest to praca sprzedawcy, który świadczy własne usługi klientom. Freelancing oznacza, że jesteś swoim własnym szefem. Możesz ustalać własne stawki, decydować, kiedy chcesz pracować, i pracować, gdzie chcesz, np. pracując jedynie przez Internet. Jeśli jesteś prawnikiem, możesz pracować wyłącznie w swoim domu. Jeśli jesteś lekarzem, możesz przyjmować pacjentów tylko w szpitalach. W niektórych zawodach freelancerskich są określone miejsca, w których musisz pracować.

Plusy freelancingu

Dzięki freelancingowi masz możliwość elastycznego ustalania własnego harmonogramu, wykonywania pracy w godzinach, które są potrzebne, aby dotrzymać terminów i uzyskiwania stałego dochodu według własnego harmonogramu. Jako freelancer sam wybierasz swój harmonogram, decydujesz o stawkach i zarabiasz na własny rachunek.

Praca freelancera ma wiele zalet.

 • Poczucie własnej wartości: Freelancer zarabia na poczucie własnej wartości. Bycie sprzedawcą nie jest pracą od 9 do 5. Jesteś swoim własnym szefem, nie robisz tego samego, co ktoś inny. Poczucie własnej wartości bierze się z robienia tego, co się kocha i co sprawia przyjemność.
 • Brak konkurentów: W porównaniu do zwykłej pracy od 9 do 9, we freelancingu nie ma konkurencji. Możesz robić to, co chcesz i kiedy chcesz i nie ma żadnych ograniczeń związanych z pracą od 9 do 5.
 • Zarabiaj i ucz się: Najlepszą rzeczą we freelancingu jest to, że możesz się uczyć, jednocześnie zarabiając. Możesz uczyć się nowych rzeczy, doskonalić swoje umiejętności, nawiązywać nowe relacje itp.
 • Brak polityki biurowej: W pracy od 9 do 5 zawsze rywalizujesz z innymi w biurze. Możesz czuć się jak numer. We freelancingu nie ma polityki biurowej. Jesteś swoim własnym szefem, możesz robić to, co chcesz i kiedy chcesz.
 • Brak ingerencji: Nie ma ingerencji w twoją pracę. Jeśli chcesz przeprowadzić badania, możesz to zrobić. Jeśli chcesz nawiązać kontakty lub dotrzymać terminów, możesz to zrobić. Możesz robić to, co sprawia Ci przyjemność i co jest dla Ciebie pomocne.
 • Freelancing daje Ci możliwość robienia wszystkiego, na co masz ochotę: Freelancing pozwala na realizowanie osobistych projektów przy jednoczesnym uzyskiwaniu stałego dochodu. Możesz przeprowadzać badania i prace marketingowe, tworzyć kursy lub pisać bloga. Możesz pracować nad tym, co tylko uznasz za interesujące.
 • Brak presji: Podczas gdy w większości prac od 9 do 5 obowiązują terminy, we freelancingu to Ty ustalasz terminy. Nie musisz skończyć pracy przed upływem określonego terminu, ponieważ klient nie patrzy na termin tak samo jak Ty.
 • Elastyczność: Freelancing pozwala na podejmowanie się projektów, kiedy tylko chcesz. Jeśli masz jakiś projekt, który odkładasz na później, freelancing jest świetnym rozwiązaniem. Możesz podejmować się realizacji projektów, kiedy tylko chcesz, kiedy tylko znajdziesz coś interesującego.

Wady freelancingu

Dzięki freelancingowi sam wybierasz sobie godziny pracy i decydujesz, kiedy chcesz pracować. Jeśli uwielbiasz prowadzić badania marketingowe, możesz pracować nad nimi, kiedy tylko chcesz. Jeśli jednak nie sprawia Ci to przyjemności, freelancing nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie możesz po prostu odkładać swoich projektów na później i czekać, aż coś innego zostanie zrobione, ponieważ musisz ukończyć projekt, a jednocześnie zapracować na swoją samoocenę. Badania marketingowe mogą być dla Ciebie interesujące, ale jeśli Ci się nie spodobają, będziesz musiał je ukończyć, bo inaczej stracisz poczucie własnej wartości. Z drugiej strony, jeśli nie lubisz badań marketingowych, freelancing może nie być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Warto też rozważyć inną pracę.

Wyzwania związane z pracą jako freelancer

Choć freelancing to świetny sposób na tworzenie własnego harmonogramu, wiąże się z nim również kilka wyzwań.

 • Brak ubezpieczenia społecznego: Dochód z freelancingu nie jest uznawany przez rząd za dochód. Może być konieczne płacenie podatków i samodzielne ich wypełnianie.
 • Brak zasiłków: Nie otrzymujesz zasiłków z normalnej pracy. Zasiłki otrzymuje się tylko wtedy, gdy wykonuje się wolny zawód. Jeśli chcesz pobierać zasiłki, musisz złożyć wniosek o ubezpieczenie społeczne.
 • Brak dobrej pracy: Tradycyjne miejsca pracy zawsze wiązały się z uzyskaniem dobrej pracy. Dobra praca została zdefiniowana jako praca, która ma dobre wynagrodzenie i świadczenia. W przypadku freelancingu, aby znaleźć klienta, trzeba polegać na mediach społecznościowych i marketingu.
 • Brak stabilności: Tradycyjna praca zawsze była stabilnym źródłem dochodów. Jeśli freelancer nie znajdzie żadnej pracy po kilku tygodniach freelancingu, będzie musiał znaleźć pracę od 9 do 5.
 • Brak bezpieczeństwa: Tradycyjne miejsca pracy zawsze były źródłem bezpieczeństwa. Jeśli nie znajdziesz żadnej pracy, zawsze możesz polegać na pracy od 9 do 5.

Wskazówki dla freelancerów: Jak odnieść sukces jako freelancer?

 • Zaplanuj swój dzień: Chociaż freelancing jest elastyczny i możesz pracować, kiedy chcesz, nadal musisz zaplanować swój dzień. Nie możesz po prostu iść spać, kiedy skończysz pracę. Musisz postępować zgodnie z harmonogramem.
 • Znajdź czas na nawiązywanie kontaktów: Nawiązywanie kontaktów jest jedną z najważniejszych rzeczy w freelancingu. Nie możesz po prostu spędzać czasu ze swoimi znajomymi z mediów społecznościowych i oczekiwać, że będziesz miał pracę. Musisz spotykać się z prawdziwymi ludźmi i nawiązywać z nimi kontakty.
 • Znajdź swoją pasję: Choć freelancing jest świetny, musisz znaleźć pasję, która pozwoli Ci utrzymać się na dłuższą metę. Jeśli nie kochasz tego, co robisz podczas freelancingu, znudzi cię to.
 • Follow Up: To najważniejsza rzecz w freelancingu. Nie można po prostu pracować i oczekiwać, że projekt zostanie ukończony. Musisz kontaktować się ze swoimi klientami i upewnić się, że są zadowoleni z pracy, którą dla nich wykonujesz.

Jak odnieść sukces jako freelancer?

Freelancing to dużo pracy, ale też dużo zabawy. Najlepszym sposobem na odniesienie sukcesu jako freelancer jest znalezienie swojej pasji, znalezienie klientów, którzy są nią zainteresowani, i utrzymywanie kontaktów z klientami.

0 Shares
You May Also Like